تاریخچه کوتور

تاریخچه کوتور

در مقالات قبلی به معرفی اوت کوتور و کوتور و برخی طراحان معروف در این زمینه پرداختیم . امروز در این مقاله قصد داریم نگاهی به تاریخچه اتفاقات مهم  اوت کوتور داشته باشیم . توجه داشته باشید که به افرادی که در زمینه کوتور فعالیت دارند کوتوریر گفته می شود .

 

 

couture

 

 

سال ۱۸۵۸ میلادی: چارلز فردریک ورث اولین خانه مد کوتور را در پاریس تاسیس کرد . در این محل لباس هایی برای خانم لوکس و سطح بالا و اختصاصی ارائه می شد که قدرت مالی بالایی داشتند .

 

 

 

سال ۱۸۶۸ : Le Chambre Syndicale de la Haute Couture برای اولین بار تاسیس شد که در واقع محلی برای حفظ حقوق آثار هنرمندان کوتور بود تا بتوانند برند خودشان را بر اساس مقررات و ویژگی های خاصی به ثبت برسانند که بعدها در سال ۱۹۴۵ تعریف شد .

 

 

 

سال ۱۹۰۸ : در این سال برای اولین بار از واژه اوت کوتور استفاده شده .

 

 

 

سال ۱۹۲۱  : مطبوعات فرانسه برای حمایت از حقوق طراحان انجمن PAIS  را تاسیس کردن که در آن از لباس های طراحان بر روی مانکن از جلو و بقل و پشت عکسبرداری می شد تا آثار آنها به ثبت برسد و از دزدی آثار جلوگیری شود .

 

 

 

سال ۱۹۴۵ : Le Chambre Syndicale de la Haute Couture قوانین و جزییات جدیدی را برای لباس های اوت کوتور وضع کرد :

 

 

  • لباس های بایستی برای مشتری های اختصاصی طراحی شوند و با یک یا دو مرتبه پرو به مشتری تحویل داده شوند.
  • هر آتلیه یا خانه مد کوتور می بایست حداقل ۲۰ کارمند داشته باشد .
  • هر خانه مد کوتور موظف است که در هر فصل کالکشنی با حداقل ۳۵ لباس شامل لباس روز و شب را در فشن شوی پاریس ارائه دهد .

 

 

 

couture

 

 

سال ۱۹۴۷ : صنعت مد فرانسه بعد از جنگ جهانی بار دیگر با کالکشن جدید دیور به نام New look  رونق پیدا کرد . خط کمرهای باریک ، لباس های پر زرق و برق و طرح گل ها و گیاهان از ویژگی های این کالکشن بودند .

 

 

 

 

سال ۱۹۶۶ : برند ایو سن لارن اولین بوتیک خودش را با مجسمه ها و لباس های کوتور تاسیس کرد و به دنبال آن برندهای دیگر همچون پیر کاردین ، امانوئل اونگارو و سایر برندها فروشگاه های خود را باز کردند .

 

 

 

 

سال ۱۹۷۰: تعداد خانه های مد به ۱۹ کاهش پیدا کرد . این در حالیست که در سال ۱۹۴۶ این تعداد ۱۰۶ بود اما به دلیل مقررات سخت گیرانه انجمن بسیاری تصمیم به بستن خانه مد خود کردند . البته از دیگر دلایل این بود که بعد از جنگ جهانی Mass production  ( لباس هایی که در تعداد بالا با کیفیتی معمولی در کارخانه ها تولید می شوند ) رونق پیدا کرده بود و مردم به آنها تمایل بیشتری داشتند . تیری موگلر Thiery Mugler  و کریستین لاکرویکس Christian Lacroix  از آن برندهایی بودند که به دلیل قیمت بالای لباس های کوتور با شکست در فروش مواجه شدند .

 

 

 

سال ۲۰۰۴ : برند ورساچه به دلیل رکود اقتصادی که تجربه می کرد از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ مجبور به شرکت نکردن در فشن شوی کوتور شد که این موضوع برای این برند بدنامی به دنبال داشت .

 

 

couture

 

 

سال ۲۰۱۳: برند رد هورانی Rad Hourani  برای اولین بار در تاریخ کوتور کالکشنی یونیسکس ارائه داد .

 

 

 

سال ۲۰۱۴ : برند دیور برای اولین بار فشن شوی اوت کوتور را در شهر شانگهای برگزار کرد و برند راف اند روسو به عنوان اولین برند بریتانیایی با ۱۰۰ سال سابقه در کوتور در این شو شرکت کرد .

 

 

 

سال ۲۰۱۶: یکی از خاطره انگیز ترین لحظه ها در دنیای مد ، فشن شوی کوتور پاییز و زمستان ۲۰۱۶ برند فندی بود . با حضور کار لگرفلد و مدل هایی همچون بلا حدید و کندال جنر در حالیکه بر روی آب در بنای تاریخی تروی در رم راه می رفتند لحظه هایی زیبا خلق شد که جشن ۹۰ سالگی این خانه مد نیز بود .

 

 

couture

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.