آشنایی با پارچه ها

آشنایی با پارچه ها

انتخاب پارچه یکی از مهم ترین فاکتورها در دوخت لباس است . زیرا پارچه باعث می شود که لباسهایتان چه طور به نظر برسند و چطور در تن شما بنشینند . همچنین در برش و دوخت نیز انتخاب پارچه بسیار مهم است . در هنگام خرید پارچه سه فاکتور مهم را در نظر بگیرید :

 

 

تار و پود : فیبر و تار و پود پارچه از فاکتورهای مهم انتخاب پارچه است . تار و پود پارچه می تواند از مواد طبیعی باشد مانند کتان ، ابریشم ، پشم ، کنف یا می تواند از مواد مصنوعی مانند پلی استر ، ریون ، نایلون و استپلکس باشد . البته معمولا پارچه ها ترکیبی از هر دو الیاف طبیعی و مصنوعی هستند .

 

 

fabrics

 

ساختار: پارچه ها از لحاظ ساختار به سه دسته گره ای و بافندگی شده (Knit) ، دارای بافت((Woven و بدون بافت (Non- Woven) تقسیم می شوند . پارچه های بافته شده درست شبیه لباس های بافتنی هستند که مادربزرگ ها در شکل های مختلف به هم گره میزدند . نخ ها طبق الگوهای مختلفی به هم گره زده می شوند که محصول نهایی پارچه ایست که معمولا کش می آید. پارچه هایی از این جنس معمولا زمانی که بریده می شوند از هم باز نمی شوند . پارچه های بافته شده از بافتن نخ ها با یکدیگر به شکل تار و پود پدید می آیند که معمولا کش نمی آیند یا مقدار کمی کش می آیند . این پارچه ها اگر بریده شوند معمولا در لبه ها دچار ساییدگی می شوند و ممکن است از هم باز شوند اگر نیمه کاره باشند و بهتر است که دوخته شود . هر نوع پارچه ای که به شکل بافته شده نباشد را بدون بافت می گویند مثل پارچه های نمدی .

 

 

fabrics

 

 

وزن : از مسائل مهم دیگری که در هنگام خرید پارچه باید به آن توجه کنید وزن پارچه است . وزن پارچه را با کاتالوگ آن یا علائمی که در گوشه آن درج شده می توانید بفهمید . پارچه های بسیار سبک معمولا ۱ اونس در یارد هستند و پارچه های سنگین تا ۷ اونس در یارد . همچنین با قرار دادن پارچه ها در میان انگشتانتان می توانید وزن آن ها را متوجه شوید که هر چه سنگین تر و ضخیم تر باشند در میان انگشتانتان به راحتی حس می کنید .

 

 

fabrics

 

 

بهترین پارچه ها برای دوخت شلوار :

پارچه هایی که خیلی خشک و ضخیم نباشند تا احساس راحتی کنید برای دوخت شلوار مناسب هستند .پارچه های پشمی یا ترکیب پشم با کرپ ( کرپ پشم ) ؛ پارچه های جین ، پارچه های لنین از پارچه های خوب برای دوخت شلوار هستند . البته این موضوع کاملا به اینکه چه مدل شلواری هم میخواهید بدوزید بستگی دارد . برای شلوارهای راسته و کلاسیک جنس پشمی یا نرکیب پشم و ریون مناسب است .

 

 

بهترین پارچه برای دوخت دامن :

از پارچه های بسیار محبوب برای دوخت دامن ها پارچه های کتان هستند که هم خوش فرم هستند و هم در خیاطی آسان دوخته می شوند . پارچه های ابریشمی نیز معمولا با شیفون برای دامن انتخاب مناسبی هستند . ریون ، ژرژت و کرپ هم معمولا برای دامن انتخاب خوبی به حساب می آیند .

 

 

fabrics

 

بهترین پارچه ها برای دوخت پیراهن :

ابریشم خام ، ساتن ، تور ، شیفون ابریشمی ، اورگانزا ، تافته و مخمل

 

 

بهترین پارچه ها برای دوخت بلوز ، شومیز

پارچه های پنبه ای سبک وزن ، پوپلین ، کمبریج ، کتان ، لینن و توری و حریر . به طور کلی پارچه های سبک وزن .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.