همه چیز درباره فشن شو

همه چیز درباره فشن شو

فشن شو ( در فرانسوی دِ مد de mode) رویدادی است که در آن یک طراح مد به ارائه آخرین محصولات خط تولیدش در یک هفته مد می پردازد . فشن شو ها در هر فصل برگزار می شوند که به دو صورت بهار و تابستان Spring Summer  که به اختصار SS  گفته می شود و پاییز و زمستان Fall Winter  یا FW  نام گذاری می شوند .

فشن شوها جایی هستند که آخرین ترندهای مد در آنجا ساخته و به بیرون می آیند . دو فشن شوی بسیار تاثیرگذار در دنیای مد مربوط به هفته مد پاریس و هفته مد نیویورک است که هر دوی آنها هر شش ماه یکبار برگزار می شوند . همچنین شهرهای میلان ، لندن ، سیبیو ( پایتخت رومانی ) و برلین از مراکز بسیار مهم در صنعت مد هستند .

به طور معمول در فشن شوها ، مدل ها لباس هایی که طراح لباس آنها را طراحی کرده می پوشند و بر روی صحنه راه می روند که اصطلاحا به آن کت واک گفته می شود . معمولا لباس ها در محل راه رفتن مدل ها (Runway) به وسیله نورپردازی نمایان تر می شود به طوری که توجه ها را جلب کند .

ترتیب حضور مدل ها و راه رفتنشان ، بسته به آنچه طراح در مورد کالکشن خود می خواهد بگوید تعیین می شود . و بقیه به عهده ی بازدید کنندگان است که بفهمن طراح قصد دارد چه چیزی بگوید و بتوانند در این فرصت به صورت جزیی ساختار لباس را بررسی کنند و تمام جزییات و بخش های آن را با دقت مشاهده کنند . در برخی از موارد نیز در فشن شوها مدل ها به صورت ساکن ، نشسته و یا ایستاده در محل هستند .

تعداد زیادی از طراحان مد معاصر مایل هستند که فشن شوی خود را به شکل و سبک و سیاق تئاتری در بیاورند . به طوریکه به شکل هنرمندانه ای تک تک اعضا جایگذاری شده اند . تکنولوژی های مختلف به طور مثال هولوگرام و موزیک زنده و نمایش های خاص مثل آتش در فشن شوی اخیر دلچه گابانا در شوهای مختلف استفاده می شود .

طراحان مد معاصر از خلاقیت های زیادی برای مدرنیزه کردن ارائه و شوی خود استفاده می کنند . به طور مثال از ویدیوهای دیجیتالی که قبلا ضبط شده در بک دراپ استفاده می کنند . به طور مثال برند Tom Ford  برای کالکشن بهار تابستان ۲۰۱۶ خود از یک موزیک ویدیو با هنرنمایی لیدی گاگا استفاده کرد یا دلچه گابانا از کوادکوپتر در هفته مد میلان برای نمایش کیف هایش استفاده کرد .

 

تاریخچه فشن شو برای اولین بار به اوایل سال ۱۸۰۰ میلادی باز میگردد که در سالن های مختلف کوتور در پاریس همایش های باشکوه و مجللی برگزار می شده است . خرده فروشان آمریکایی در اوایل دهه ۱۹۰۰ با کانسپت فشن شو آشنایی پیدا کردند و در سال ۱۹۰۳ برای اولین بار فشن شوی نیویورک در فروشگاه بردران ارلیک برگزار شد .

در سال ۱۹۱۰ فروشگاه های بزرگ همچون وانامیکرز Wanamakers  در نیویورک و فیلادلفیا نیز اقدام به برگزاری فشن شو کردند . در این فشن شو ها اغلب لباس های کوتور پاریس یا کپی های آنها به نمایش در می آمد .

 

هفته های مد :

مشهورترین هفته های مد دنیا مربوط به چهار شهر اصلی که مراکز مد دنیا هستند می باشند که اصطلاحا به آنها  Big four  می گویند : نیویورک ، لندن ، میلان و پاریس .

در کنار این چهار مرکز اصلی : لس آنجلس ، دبی ، بیروت ، برلین ، رم ، موناکو ، مادرید ، سائو پولو ، شانگهای ، کپنهاگ ، سیبیو و توکیو نیز هفته های مد بسیار مشهور و مهمی دارند .

 

زمان بندی هفته های مد


همان طور که گفتیم به طور اصلی دوبار در سال هفته های مد برگزار می شوند که در ماه فوریه و مارس که از بهمن تا اواسط فروردین است ، طراحان مد کالکشن پاییز و زمستان سال بعد خود را رونمایی می کنند و در ماه های سپتامبر و اکتبر (اواسط شهریور تا اواسط آبان )  کالشکن بهار و تابستان .

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.