از سبک گاتیک چه می دانید ؟

از سبک گاتیک چه می دانید ؟

از ویژگی های اصلی این سبک ، ظاهر سیاه ، رمزآلود ، قدیمی و یکجور است . این سبک توسط گروه موسیقی Goth subculture  که در سال ۱۹۸۰ در انگلیس آغاز به کار کرد پوشیده می شد. در آن زمان بسیاری از نوازندگان و خوانندگان ، طراحی لباس هم انجام می دانند و به همین طریق بر روی پوشش افراد نیز اثر گذار بودند .

 

gothic fashion

 

معمولا ظاهر سبک گاتیک موهای مشکی ، لب های مشکی و لباس های مشکی را شامل می شود. هم خانم ها و هم آقایان در این سبک می توانند از خط چشم مشکی استفاده کنند و لاک ناخن تیره که معمولا مشکی است دارند . معمولا استایل های این سبک از سبک پانک Punk Fashion  ، ویکتوریایی و الیزابت گرفته می شود . سبک گاتیک معمولا به دلیل یک سری شباهت ها با سبک Heavy metal  و emo  اشتباه گرفته می شود .

 

 

gothic fashion

 

سینترا ویلسون درباره سبک گاتیک می گوید که : ” ریشه این سبک در سبک ویکتورین هست . سبک ویکتورین در واقع دورانی از مد در بریتانیا در حوالی سال های ۱۹۳۰ هست که تغییرات بسیار زیادی در دنیای مد صورت گرفت و سلطنت و بسیاری از موارد دیگر در زمان  ویکتوریا تغییر کرد . از تغییرات در معماری ، فرهنگ ، ادبیات و هنرهای بصری تا سبک پوششی مردم  همه دچار تحول شد . زن ها در آن زمان برای سبک پوششی خود از ویکتوریا الهام می گرفتند .

 

 

gothic fashion

 

سبک گاتیک را می توان با مشخصه های لباس مشکی ، تورهای شبکه ای که به آنها Fishnet  می گویند ، تورهای مختلف ، لباس های چرم با مایه های بنفش و قرمز و مشکی ، اکسسوری هایی مثل دستکش و جواهراتی که معمولا به رنگ نقره ای هستند و نشان دهنده عقاید و گرایشات هستند معرفی کرد .

gothic fashion

 

 

اوت گاتیک

در سال ۱۹۷۷ کارل لگرفلد مراسمی را با نام Soiree Moratoire Noir  برگزار کرد که همه باید لباس مشکی تراژیک به تن می کردند . این مراسم عناصری از جنس چرم را داشت  .

سبک گاتیک همیشه با دنیای مد در ارتباط بوده و طراحان مد مشهوری چون الکساندر مک کویین ، آنا سو ، فیلیپ پلین ، جان گالیانو ، جان ریچموند و یوجی یاماموتو عناصر و المان های مختلفی از این سبک را در فشن شوها استفاده کرده اند .

 

 

کلاد مانتانا ، تیری موگلر و جان پاول گالتیه نیز از طراحان لباس مشهوری هستند که با سبک گاتیک سر و کار داشته اند . که به دلیل ورود سبک گاتیک به این حوزه ، آن را اوت گاتیک Haute Gothic  نامیده اند .

از افراد سرشناس و در واقع آیکن های اصلی این سبک افرادی چون
Theda Bara  که در حوالی سال ۱۹۱۰ به دلیل سایه چشم مشکی اش مشهور بود
Siouxie Siouxs  که به خاطر استایل راک گاتیک مشهور بود  و دیگر افراد همچون Robert Smith   ، Bela Lugosi
Rozz Williams  ، David Bowie  اشاره کرد .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.