با اصطلاحات تولید لباس آشنا شوید

نحوه تولید لباس ها به خصوص لباس های مردانه به سه دسته تقسیم می شود . ردی تو ور  Ready to wear ؛ بی اسپوک Be spoke و مید تو میژر Made to measure .

  1. ردی تو ور یا آف د ترک  Off the track-  Ready To wear

 

 

این دسته از لباس ها ، در کارخانه در تعداد انبوه و طبق جدول سایز بندی تولید می شوند . که به صورت جهانی عرضه می شوند و قیمت مناسب تری نسبت به سایر کالاها دارند . در سال های اخیر بسیاری از طراحانی که در زمینه کوتور و اوت کوتور و لباس های قیمتی کار می کردند به سمت ردی تو ور سوق پیدا کردند زیرا مردم تمایل به خرید لباس هایی با قیمت مناسب تر دارند . یکی از مشکلاتی که لباس های ردی تو ور به خصوص در کت و شلوارهای مردانه با آن مواجه می شوید مشکل فیت بودن و پرو لباس است که اکثرا لباس ها کاملا فیت نیستند . یا یکی دیگر از مشکلات این است که شما نمی توانید رنگ های مورد علاقه و پارچه های مورد نظر خودتان را پیدا کنید .

 

 

apparel production terms

 

 

۲٫ مید تو میژر Made to measure

 

 

این لباس ها نیز تقریبا مشابه با ردی تو ور هستند با این تفاوت که شما به مغازه مراجعه می کنید و فروشنده اندازه های شما را یادداشت می کند و به کارخانه ( معمولا همان کارخانه هایی که لباس های ردی تو ور در آن تولید می شود) ارسال می کند و لباس مورد نظر شما با سایز و اندازه شما دوخته می شود . این لباس ها اکثرا اورجینال هستند زیرا در همان محل برندهای ردی تو ور تولید می شوند . البته این لباس ها خیلی قیمت بالایی ندارند و به این دلیل که به اندازه خود شخص هست انتخاب بسیار خوبی است . به همین دلیل در سال های اخیر برندهایی که با این سبک کار می کنند بسیار پرطرفدار شده اند .

 

 

 

apparel production terms

 

 

البته تولید لباس های مید تو میژر هم باز به اندازه کافی تنخور دلخواه را به شما نمی دهند زیرا فروشنده که اندازه های شما را می نویسد خیاط نیست . همچنین ممکن است قد آستین شما درست باشد اما اگر ایراد اندامی داشته باشید ( به طور مثال افتادگی شانه ) در لباس شما منظور نمی شود .

 

 

در صورتی که شما سایز خاصی نباشید یا ایرادات اندامی خیلی خاصی نداشته باشید لباس های ردی تو ور که توسط یک خیاط خوب دوخته شده باشد به اندازه یک لباس اندازه گیری شده به شما تنخور خوبی می دهد اما تمایز این دو می تواند در مدل انتخابی شما و متریال به کار رفته باشد .

 

 

apparel production terms

 

 

۳٫بی اسپوک Bespoke

لباس های بی اسپوک از مدل ، شکل ، پارچه ، متریال ، سایز و … همه و همه به انتخاب شماست و کاملا برای خود شما معمولا توسط دو یا سه خیاط دوخته می شود . از قبل از شروع دوخت لباس با شما جلسه ای گذاشته می شود در مورد مناسبت پوشیدن لباس ( عروسی ، جلسه کاری ، مهمانی و … )

 

 

همچنین خیاط اندازه های شما را به دقت یادداشت می کند و ویژگی های اندام شما را با جزییات می نویسد . البته این کار فقط توسط چشم هایی که ماهر باشند به راحتی قابل تشخیص است . و سپس طبق مدل انتخابی شما و اندامتان الگوی لباس کشیده می شود .

 

 

 

apparel production terms

 

 

مزیت اصلی لباس های بیسپوک ، فیت بودن و تنخور آنها است که برای خود شما دوخته شده است . از دیگر مزیت های آن ها عمر لباس است به دلیل کیفیت و متریال آن که مرغوب است . همچنین در مرحله تولید لباس شما می توانید نظرات خود را بدهید و لباس را تغییر بدهید . همچنین به دلیل اینکه توسط دست دوخته می شود قابل تغییر است و شما می توانید در صورت تغییر سایز در مدت های بعدی آن را تغییر دهید .

 

 

 

apparel production terms

 

 

از معایب این سبک ، قیمت بالا و زمان زیادیست که صرف این کار می شود . قیمت لباس های بیسپوک بین ۱۰۰۰ پوند تا ۶۰۰۰ پوند است . همچنین ممکن است اگر برای اولین بار این کار را انجام میدهید نتیجه خیلی هم دلخواه و مطلوب شما نباشد .