کریس لاکروآ

کریس لاکروآ متولد ۱۶ می ۱۹۵۱ در شهر آرلس در جنوب فرانسه است . او از سنین کودکی شروع به طراحی لباس های کاستوم تاریخی کرد. در سال ۱۹۶۹ از مقطع راهنمایی فارغ التحصیل شد و به مونتپلیر برای تحصیل در رشته تاریخ هنر مهاجرت کرد . در سال ۱۹۷۱ نیز در دانشگاه سوربن در پاریس مشغول به پروژه ی نقاشی یک لباس تاریخی مربوط به قرن ۱۸ شد . همچنین در موزه لوور به مطالعات موزه پرداخت و مدتی مسئول موزه بود که در این زمان با همسر خود نیز آشنا شد و ازدواج کرد .

 

 

Christian Lacroix

 

 

در سال ۱۹۷۵ او خانه مد کوتور خود را تاسیس کرد . در سال ۱۹۸۸ نیز او شروع به تولید لباس های ردی تو ور با الهام از فرهنگ های مختلف کرد .  در آن زمان با انتقاد منتقدان روبرو شد که معتقد بودند او نمی داند برای زنان شاغل چه نوع لباسی باید طراحی کند . در سال ۱۹۸۹ او از جواهرات ، کیف و کفش و عینک و روسری هایی رونمایی کرد و فروشگاه هایی در پاریس ، ژنوا ، ژاپن ، لندن و چند شهر دیگر بازگشایی کرد .

 

 

 

با پیش زمینه ای که در طراحی لباس های کاستوم تاریخی داشت ، شروع به طراحی لباس های مختلف  و گوناگونی از جمله دامن های فانتزی پفی ، پارچه هایی با طرح رز چاپ شده و لباس های دکلته کوتاه کرد . او لباس هایش را با الهام از تاریخ فشن و مد و لباس های قدیمی و تاریخی و فولکور ( محلی و قومی ) و تلفیق آنها طراحی می کرد . با الهام از طرح ها و رنگ های مدیترانه ای ، رنگ های تند و آتشین و طرح های درهم و شلوغ را انتخاب می کرد . و پارچه هایش نیز جنس ها و طرح های  مختلف به خصوص پارچه های دستبافت که در کارگاه ها تولید شده بودند نیز بود .

 

 

Christian Lacroix

 

 

کالکشن او در سال ۱۹۹۴ با الهام از لباس های قومی و محلی و فرهنگ های قدیم بود . او همچنین خط تولید حوله را راه اندازی کرد که با سبک زندگی مدرن و فشن سازگار بود . در سال ۱۹۹۶ خط تولید شلوار جین را راه اندازی کرد که از رسوم قدیمی استفاده شده بود و هنرهای مختلفی برای تولید این شلوارهای جین به کار گرفته شده بود . در سال ۱۹۹۹ اولین خط تولید عطر گلدارش شروع به کار کرد و در سال ۲۰۰۰ تولید جواهراتش را آغاز کرد . در سال ۲۰۰۱ خط تولید لباس های بچه گانه و در سال ۲۰۰۴ لباس های زیر زنانه اش شروع به تولید کردند . او همواره به دلیل کار کردن در تئاتر به داشتن سبک تئاتری در لباس هایش شهرت داشت . از سال ۲۰۰۷ تا به امروز نیز با همکاری برند Avon اقدام به تولید لوازم بهداشتی و آرایشی نیز کرده است .

 

 

Christian Lacroix

 

در سال ۱۹۸۷ این برند با خرید LVMH  حدود ۴۴ میلیون یورو را از دست داد . در سال ۲۰۰۹ Falic Fashion Group  که این برند را خریده بود آن را به دولت واگذار کرد و همه ی کارگرهای آن را به جز ۱۲ نفر اخراج کرد . خود لاکرویکس در زمینه اوت کوتور فعالیتش را ادامه داد و البته هیچ وقت به سود نرسید .