مد در دهه ۹۰ میلادی

یکی از مواردی که در مقالات قبلی به آنها اشاره داشتیم ، بازگشت مجدد مد و اهمیت دانستن تاریخ مد هست . از ترندهای امسال که در مقاله های قبلی نیز شاهد بودید ، ترندهای دهه ۹۰ میلادی بودند . در این مقاله به بررسی مد در دهه ۹۰ میلادی می پردازیم .

 

 

مد در دهه ۹۰ میلادی بر خلاف دهه هشتاد که همه چیز بسیار در چشم و بلد بود ، سبک مینیمال بسیار رونق داشت . البته در ابتدای دهه ۹۰ همچنان تاثیرات دهه ۸۰ میلادی مثل سبک راک و گرانج در لباس های مردان و زنان دیده می شد ، اما به مرور به سبک کژوال شیک گرایش پیدا کردند . که این سبک شامل ، تی شرت ، شلوار جین ، هودی ( سوییشرت های جلو بسته ) و کفش های اسنیکرز می شد و این ترندها تا سال ۲۰۰۰ نیز ادامه پیدا کردند . همچنین ترندهای دهه های گذشته مانند دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی نیز بازگشت پیدا کردند . به دلیل گسترش اینترنت و تلویزیون های ماهواره ای دنیای مد از آمریکا به کل جهان گسترش پیدا می کرد .

 

 

 

 

  1. رنگ های نئونی ( شبرنگ)

در آمریکا ، مصر ، آفریقای جنوبی و ژاپن بسیاری از مردم لباس هایی با طرح های هندسی و رنگ های صورتی ، بنفش ، آبی و سبز شبرنگی استفاده می کردند . زنان لباس های جین و شلوارهایی با رنگ های سبز تیره ، صورتی و قرمز می پوشیدند . دامن های پلنگی ، شرت های کوتاه ورزشی ، کت های چرم با اپل های بزرگ ، کراپ تاپ ، بوت های کابویی ، دستمال سر و لگ ها از ترندهای آن زمان بودند .

 

 

 

۲٫لگ ها و لباس های ورزشی

لباس های اسپرت و ورزشی نیز از دیگر تم های آن زمان بودند . شلوارهای جین با هودی و سوییشرت با لوگوی چمپین Champions ، کراپ تاپ و حتی دامن های کوتاه نیز از آیتم های دیگر مد بودند . پیراهن های کوتاه و لباس های عروسکی نیز از پیراهن های مد آن زمان بودند . همچنین بسیاری از مادرها به همراه دخترانشان لباس های ست می پوشیدند . کفش های اسپرت کدز ، آل استار کانورس به همراه تی شرت های اورسایز و سربند ها از استایل هایی هستند که در آن زمان بسیار دیده می شدند .

 

fashion in 90s

 

۳٫اواسط دهه ۹۰ میلادی

در اواسط این دهه کم کم استایل های زنان ، فرم زنانه تری به خود گرفت و دامن های کوتاه و خمره ای ، پیراهن های کوتاه و عروسکی ، شلوار های تنگ و چسبان در میان زنان رونق پیدا کرد . از استایل های محبوب آن زمان در بین زنان جوان ، استایل دختران مدرسه ای بود که معمولا دامن های کوتاه چهارخانه یا ساده به همراه یک سویشرت اورسایز و جوراب های بلند به تن داشتند .

 

 

برای زنانی با سن بیشتر از ۳۰ سال نیز دامن های کوتاه جزو استایل های محبوب بود با این تفاوت که بلوزها و کت های تنگ و فیت بدن به تن می کردند . همچنین رژ لب های قرمز ، دستکش های سفید و الماس ها از اکسسوری های محبوب آن زمان بود.

 

fashion in 90s

  1. پوشش کار زنان

در اوایل تا اواسط دهه ۹۰ میلادی زنان پیراهن هایی با رنگ های تندتر ، خال خالی ، کت هایی با اپل های بزرگ ، دامن های رنگ پاستلی با بلوزهای تیره به تن می کردند . اما با نزدیک شدن به پایان دهه ۹۰ میلادی زنان کم کم به استایل های ساده تر رو آوردند و دامن های ماکسی بلند با بوت ، پیراهن های تیره گلدار ، شلوار های جین ساده به تن می کردند .