تاثیر موسیقی بر دنیای مد

قطعا تاثیر موسیقی بر دنیای مد را نمی توان نادیده گرفت . موسیقی جزو تاثیرگذارترین هاست و در رتبه اول قرار دارد و یکی از مهم ترین زمینه هایی که موسیقی بر آن تاثیر داشته است ، دنیای مد و فشن بوده است . مهم ترین بخش ها نیز سبک پانک ، استایل دهه ۹۰ میلادی و گرانج بوده است .

ستاره های موسیقی همچون مایکل جکسون ، مدونا ، جاستین تیمبرلیک نیز همواره در رواج استایل ها و ترندها نقش به سزایی را ایفا کرده اند . در طی سال ها نیز بسیاری از چهره های موسیقی همکاری هایی را با برندهای مختلف پوشاک داشته اند به طور مثال ریحانا با برند پوما و و کانیه وست با برند آدیداس همکاری داشته است .

 

از دیگر همکاری ها نیز استفاده از هنرمندان در کالکشن ها و فشن شوها بوده به طور مثال جان پاول گارتیر در فشن شوی ۲۰۱۶ خود از آخرین موزیک دیوید بویی استفاده کرد . مارک جاکوبز از طراحانی بوده که معتقد است همواره در طراحی هایش از موسیقی الهام گرفته است .

 

 

 

دهه ۶۰ میلادی

دهه ۶۰ میلادی را می توان یکی از تاثیرگذارترین و پرتحول ترین دهه ها در تاریخ دنیای مد دانست . تا آن زمان دنیای مد و فشن فقط برای افراد خاص در جامعه تعریف می شد . این تحول عظیم از بریتانیا با گروه های موسیقی همچون رولین استونز و بیتلز و گروه های مختلف پاپ آغاز شد . موسیقی انها متفاوت و جدید بود و شور جدیدی را در جامعه ایجاد کرده بود .

 

 

 

به دنبال این جریان طراح لباس ، مری کوانت ، دامن های کوتاهی را طراحی کرد که در آن زمان بسیار محبوب شد و تحولی در پوشش زنان به حساب می آمد و جامعه رنگ و رونقی متفاوت پیدا کرد .

 

 

از دیگر تحولاتی که در نیمه دوم دهه ۶۰ میلادی به وقوع پیوست استایل های هیپی بود . شروع این جریان در سان فرانسیسکو آمریکا بود که موسیقی به عشق آزاد و مصرف مواد به صورت تفریحی می پرداخت و بیشتر جنبه ی روانی داشت .  این جنبش به طور مستقیم بر روی لباس ها نیز تاثیر داشت و زنان و مردان بیشتر به سمت لباس های راحت و گشاد سوق پیدا کردند . رنگ لباس های اکثرا روشن بود و طرح های آنها از فرهنگ های مختلف الهام گرفته شده بود .

 

 

 

دهه شصت میلادی سرآغاز تحولاتی بود که به دنیای مد ثابت کرد که می توان همیشه در حال تغییر بود و از مسائل مختلف تاثیرپذیری داشت . هنوز هم با گذشت سال ها بسیاری از طراحان در طراحی لباس های خود از دهه ۶۰ میلادی الهام می گیرند طراحانی همچون تامی هیلفیگر ، آنا سوی و درایس ون نوتن .

 

fashion & music

 

 

پانک

 بدون جنبش پانک قطعا نام طراح مشهور ، ویوین وست وود را نمی شناختید . او در دهه ۱۹۷۰ متولد شده و خارج از این جنبش بوده اما به واسطه ملاقات مالکوم مک لارن به این جنبش نزدیک می شود و به واسطه همکاری با گروه سیکس پیستول Six Pistols  و طراحی لباس برای این گروه ، دنیای پانک را وارد دنیای مد کرد . لباس های آنها که BDSM  از ویژگی های آنها بود که شامل ( بانداژ ، وصله ، و اسپایک ) هست .

 

 

 

fashion & music

 

 

جنبش پانک با جوان هایی آغاز شد که خود را آنارشیست و معترض به وضح موجود جامعه می دانستند . لباس های دست دومی که به وسیله دکمه و پین به هم متصل شده بودند را می پوشیدند که طرح های آن هنوز هم در کالکشن های ویوین وست وود قابل مشاهده است . همچنین به موسیقی گروه هایی چون سیکس پیستول گوش میدادند که با وجود دوره ی کوتاه این گروه تاثیر شگرفی داشت .

 

 

fashion & music

 

 

نمی توان به خودی خود گفت که موسیقی پانک بر روی لباس ها و دنیای مد تاثیر گذاشته اما جنبشی که آغاز شده بود با این سبک موسیقی جان بیشتری گرفته بود و طرح های لباس ها نیز از این جنبش و این موسیقی جدا نبود به طوریکه هنوز هم طرفداران این سبک موسیقی و یا کسانی که خودشان را آنارشیست می دانند به این سبک لباس می پوشند .