آشنایی با مفاهیم الگوی خیاطی

بسیاری از خیاطان یا افراد مبتدی که به تازگی شروع به خیاطی کرده اند ، به جای کشیدن الگو تمایل به استفاده از الگوهای آماده دارند . در بسیاری از مجلات مد و پکیج ها ، الگوی خیاطی آماده ی زیادی وجود دارد که کار را برای خیاطان آسان تر کرده است . در این مقاله سعی داریم شما را با با خواندن الگوها بیشتر آشنا کنیم تا در استفاده از آنان دچار مشکل نشوید .


شماره الگو یا نام الگو

هر طرحی که در مجله یا بسته الگوها می بینید شماره یا اسمی دارید که بر روی جلد یا صفحات اصلی آن منتشر شده و هم باعث می شود که به آن نام در خاطر شما بماند و هم به شما کمک می کند که راحت تر آن را پیدا کنید .

 

 

سایز بندی Sizing

مجلات مد و الگو معمولا سایز بندی برای الگوهای ارائه شده در اختیار کاربران قرار می دهند و معمولا هم بین دو سایز را پوشش می دهند .

pattern making

 

توضیح و تشریح  Description

ممکن است به طور خلاصه توضیحی کوتاه در رابطه با آن لباس یا الگو در زیر عکس موجود باشد

سطح مهارت Skill level

معمولا در توضیحات و ضمیمه الگوها درباره سطح مهارت مورد نیاز توضیح داده می شود . به سه دسته مبتدی ، متوسط و پیشرفته تقسیم می شود و همچنین توضیحی درباره مدت زمان لازم تا دوخت لباس نیز داده می شود .


انواع الگوها
Pattern Types

این تقسیم بندی بر اساس اندازه اندام انجام می شود که معمولا به صورت زیر است :

 

متوسط Misses  (خانم ها )
معمولا برای خانم هایی با اندام و قد متوسط حدودا بین ۱۵۵ تا ۱۶۵ سانتی متر است

 

درشت اندام Women  (زنان )

این اندازه برای خانم هایی با اندام درشت و قدی حدود ۱۶۵ تا ۱۷۵ مناسب است

 

ریز اندام Petite

این تقسیم بندی برای خانم هایی با اندام و جثه ریز قد مابین ۱۴۵ تا ۱۵۵ است .

پیشنهاد پارچه Fabric Suggestion
در این قسمت معمولا پارچه های مناسب برای دوخت این لباس ارائه می شود که معمولا توسط شرکت های ارائه دهنده الگو تست شده اند . همچنین پارچه های نامناسب نیز معمولا گفته می شوند که استفاده کنندگان را دچار مشکل نکنند .

وسایل لازم Notions
همان طور که از اسمش مشخص است در این قسمت وسایل و ابزاری که برای دوخت لباس لازم است ارائه می شود . مانند زیپ و …

اندازه گیری بدن Body Measurments
همان طور که میدانید معمولا ۵ قسمت سر شانه ، دور کمر ، دور بازو قد و دور سینه در اندازه گیری محاسبه می شود که شما می توانید با اندازه گیری بدن خودتان و مقایسه با اندازه های ارائه شده به سایز مناسب خودتان در الگوها برسید .

پارچه مورد نیاز Fabric Requirments

در این قسمت مقدار پارچه ای که با توجه به سایز شما برای دوخت لباس نیاز دارید گفته می شود . البته با توجه به تغییراتی که شما می خواهید در لباس بدهید مثل آستین های بلند تر یا دامن پر چین تر نیازمند پارچه ی بیشتری هستید .

در این قسمت اطلاعاتی را که بر روی خود الگوها هست به شما توضیح میدهیم .

خطوط تنظیم Adjusment lines
در واقع نشان دهنده این است که در این قسمت می توان طول را افزایش یا کاهش داد که معمولا برای دور کمر و دور باسن استفاده می شود .

pattern making

محل دکمه
ضربدرها نشان دهنده محل دکمه ها هستند .


طرح برش

این قسمت نشان دهنده این است چطور پارچه ها را برش بزنیم و کجا پارچه را بچرخانیم که بیشترین استفاده را از پارچه داشته باشیم . البته این با توجه به نوع پارچه و سایز بندی الگو متفاوت است و باید در این مساله دقت کنید .

pattern making


خطوط برش

تعدادی از خطوط صلب هستند که تمام اندازه ها را روی کاغذ نشان می دهند . شما باید آن خطی را برش دهید که مربوط به سایز شماست.

 

pattern making

 

دارت
یک قسمت تا شده و دارای تکه های مختلف برای قسمتهایی از بدن که دارای انحنا می باشند . دارت ها می توانند دارای یک نقطه در پایان باشند یا دو نقطه ای باشند .

نقطه ها
نقطه ها محل ساخت را مشخص می کنند که در واقع قطع کردن ، جمع کردن ، منطبق کردن و … را نشان می دهند .

خط آزاد کردن

یک خط کوتاه با دو فلش در کنار آن نشان دهنده نقطه ایست که باید در آنجا آزاد کنیم و در واقع تمام کنیم .